10 sposobów na obrabowanie banku
Pod koniec stycznia znalazłem w skrzynce dość ciekawą propozycję wzięcia udziału w tworzeniu rankingu 10 najpopularniejszych i najbardziej kultowych filmów związanych z bankami. Całość miała być dodatkową atrakcją towarzyszącą plebiscytowi Złoty Bankier 2013, w którym internauci rok rocznie wybierają najlepsze produkty oferowane przez banki właśnie. Propozycję przyjąłem, upewniwszy się, że organizujący piątą edycję wspomnianego plebiscytu, zdają sobie sprawę, że najlepsze filmy dotyczące instytucji finansowych to te, w których są one rabowane bądź przedstawiane w negatywnym świetle. Agencja dotPR, która pośredniczyła w zbieraniu głosów od autorów 30 różnych blogów, w skrócie postawiła sprawę jasno - jest ryzyko, jest zabawa. A wyniki tej zabawy poznacie dzisiaj. SPOILER: Bankom się ten ranking nie spodoba.
Każda z osób typujących została poproszona o wskazanie 10 filmów, które ich zdaniem pasują do takiego rankingu i przedstawienie krótkiego uzasadnienia. Po podliczeniu głosów opublikowano pierwszą dziesiątkę najlepiej punktujących produkcji, którą przedstawiono w bogato ilustrowanej prezentacji, zawierającej wybrane przez organizatorów krótkie opisy okołobankowych dzieł (tak, opis KWP znalazł się w tym zaszczytnym gronie). Możecie ją obejrzeć poniżej.
[slideshare id=31380435?rel=0&w=800&h=668&fb=0&mw=0&mh=0&style=border: 1px solid #CCC; border-width: 1px 1px 0; margin-bottom: 5px; max-width: 100%;&sc=no]
KWP Typuje
Niektóre z przedstawionych powyżej typów pokrywały się z moimi, ale aby sprawiedliwości stało się zadość, postanowiłem zaprezentować Wam wszystkie propozycje przesłane agencji przez KWP. Może najdzie Was ochota na wieczorny seans, kto wie.
American Psycho: Może nie do końca o samych bankach, ale o bankierze inwestycyjnym, Patricku Batemanie. Jego specjalność to "przejęcia i połączenia", choć on sam otwarcie mówi o tym "morderstwa i egzekucje" ("merges and acquisitions" / "murders and executions"). Nikt nie zauważa różnicy, bo zdaje się, że w terminologii bankowej to terminy bardzo zbliżone. Rewelacyjna rola Christiana Bale'a, który jest równie wiarygodny jako pan pod krawatem i psychopata z piłą mechaniczną.
To wspaniałe życie: Również nie do końca o banku, ale o czymś co jest jego namiastką. Kierownik kasy budowlanej targa się na swoje życie, kiedy grozi jej bankructwo, ale w ostatniej chwili powstrzymuje go anioł, który postanawia mu pokazać, jak wyglądałoby życie jego najbliższych już bez niego. "To wspaniałe życie" jest świetną wariacją na temat "Opowieści wigilijnej", ze znakomitą rolą Jamesa Stewarta, który pokazuje też, że osoby obracające naszymi pieniędzmi też potrafią być ludzcy.
Biegnij, Lola, Biegnij: Ciężko zaklasyfikować film Toma Tykwera do jakiegokolwiek gatunku. Jest tu i sensacja, i komedia, i thriller, Bóg wie co jeszcze. Jest też jedna z najzabawniejszych scen napadu na bank, który przeprowadza główna bohaterka, chcąc szybko zdobyć pieniądze dla kolegi w potrzebie. Co w tym zabawnego? Otóż fakt, że kierownikiem banku jest jej ojciec, a sam pomysł nie za bardzo przypada mu do gustu. I trudno mu się dziwić.
Na fali: Kto by przypuszczał, że reżyserem jednego z najbardziej kultowych "męskich filmów" będzie kobieta. Kathryn Bigelow udowodniła, że nawet bez testosteronu można przygotować mieszankę, w której testosteron z ekranu wylewać się będzie niczym rzeka po letniej ulewie. Pierwsza świetna rola Keanu Reevesa i znakomity flirt z kinem akcji nieodżałowanego Patricka Swayze'ego.
Pieskie popołudnie: Film, w którym bank jest dość nietypowy - nie ma w nim pieniędzy. Nie wiedzą o tym jednak główni bohaterowie, którzy postanawiają spróbować swojego szczęścia i szybko się wzbogacić. Jak to się kończy, wszyscy dobrze wiedzą, gdyż historia została oparta na faktach. Prawdziwy napad był spektakularnym telewizyjnym show, które z rabusiów zrobiło praktycznie bohaterów. A produkcja Sidneya Lumeta dodatkowo unieśmiertelniła.
Złoto dla zuchwałych: Dość nietypowy film o napadzie na bank, który jest jednocześnie kultową produkcją wojenną. Zarówno rabusie jak i strzegący banku strażnicy do dyspozycji dostają ciężką artylerię, więc siłą rzeczy musi być wybuchowo. Widz dostaje dokładnie to, co zapowiada taka konfrontacja. Klasyka obu gatunków.
Niezapomniane sceny
Jak pewnie zauważyliście, oglądając prezentację, znalazło się w niej też miejsce na najbardziej niezapomniane sceny rozgrywające się w bankach. Jeżeli chcielibyście sobie przypomnieć, jak wyglądały te wytypowane, możecie to zrobić już teraz:
http://www.youtube.com/watch?v=0OYBEquZ_j0
http://www.youtube.com/watch?v=uzgQ_xwWlkQ
http://www.youtube.com/watch?v=JII3c3DWIbU
http://www.youtube.com/watch?v=JcqHV3NFteY